For Immediate Release: 2/24/2003 2:26:04 PM
Contact: Benjamin Marvin , (518) 454-5102

THE COLLEGE OF SAINT ROSE FALL 2002 GRADUATES

The College of Saint Rose awarded undergraduate and graduate degrees and certificates of advanced study to 743 students who completed their requirements in Fall 2002.

Students are listed alphabetically under their counties, hometowns and degrees or certificates awarded. Students from outside of New York follow students from within New York.

NEW YORK STATE

ALBANY COUNTY
ALBANY:
Bachelor of Arts: Nina Astwood, Erin Burke, Tina Crocco, Alissa Gibbs, Albert Lanese Jr., Victoria Lovett, Ngalula Lukengu-Corts, Shannon Otis, Crystal Tryon, Melissa VanDeWal, Margaret Walsh
Bachelor of Science: Cheryl Collier, Stacy Corazzini, Lori DeMeo, Sarah Fetterman, Jay Gahan, Kimberly Garrity, Kerry Grasso, Patricia Haggerty, Erika Heiner, Christa Kuzmich, Racheal LeBarron, Elizabeth Malanga, Michael McNally, David Miclette, Jan Mika, Jennifer Newman, Paul Patane, Heidi Schultz, Christine Sunkes, Tamara Udell
Certificate of Advanced Study: Deborah Clark, Margaret DiGiulio, Keith Foley, Carol Hockeson, Debra Neubart, Christopher Oertel
Combined Bachelor of Arts/Master of Arts: Helen Joyce-Carodonna
Master of Arts: Neil Buffett, Michael Falzano
Master of Business Administration: Matthew Arrigale, Edwin Barbagallo, Nihal Isiklar, Maisom Osman, Juan Roberto Rodriguez, Didier Seburyamo, Ryan Sullivan
Master of Science: Hui Yun Chen, Zheng Liu-Maglio, Carl Mannino, Colleen Syrett, Mayumi Tzambourakis, Andrew Werber, Lan Zhou, Zheng Zhu
Master of Science in Education: Paul Anderson, Sarah Bankowski, Ryan Baumann, Matthew Bello, Laura Brement, Andrew Campbell, Timothy Chun, Dawn DiLillo, Kristina Fountain, Patrizia Incorvaia, Christine Jones, Maria Karatzou, Erin Kietzman, Eileen Kurtz, Denise Lax, Michelle Lax, Nory Mamerto, Melissa Matusewicz, Cathleen Montimurro, Jennifer Riley, Jaime Senig, Miriam Shor, Alissa Strosberg, Colleen Sullivan, Deirdre Tiernan, Andrea Tobin, Raymond Tobin, Thomas Trainor, Truemaster Trimingham, Melanie Weinlein, Karin Welsch, Tiffany Wright, Alexis Zisiades

ALTAMONT:
Master of Business Administration: Christine Longshore
Master of Science in Education: Alison Mesick, Brian Quigg

BERNE:
Bachelor of Science: Shelby Murphy

CLARKSVILLE:
Master of Science in Education: Natalie Blessing

COEYMANS HOLLOW:
Master of Science in Education: Pamela Maxstadt

COHOES:
Bachelor of Science: Carol Connelly, Melissa Maranville
Master of Science in Education: Becky Cuva, Lauren Malchow-LaGasse, Michele Pregont

COLONIE:
Master of Science in Education: Jodi Cordell

DELMAR:
Bachelor of Science: Heather Franklin
Certificate of Advanced Study: Brian Testani
Master of Business Administration: Olubunmi Awoyele
Master of Science: David Esmond
Master of Science in Education: Kristin D'Angelo, Christine DeCancio, Susan Gray, Kimberly Herrick, Beth Krueger, Cheryl McPhillips, Tammy Seres, Rebecca Vaillancourt

GLENMONT:
Bachelor of Science: Kenneth Gilbert, Patricia Quirk
Certificate of Advanced Study: Carl Bianchi
Master of Science in Education: Danielle Hummel, Nicole Leonardo

GREEN ISLAND:
Master of Science in Education: Sarah Brown, Bryan Sutton

GUILDERLAND:
Bachelor of Science: Alisa Labunski, Renata Relyea, Joseph Rest
Certificate of Advanced Study: Arlene DeSiena
Master of Science: Lyudmila Shmidova
Master of Science in Education: Maryann Dunn, Kathryn Peterson

GUILDERLAND CENTER:
Master of Science in Education: Laura Austin

LATHAM:
Bachelor of Arts: Sharon Yonally
Bachelor of Science: Angela Franze
Certificate of Advanced Study: Alpa Amin
Master of Science in Education: Christy Articola, Tara Hayes, Diana Millington, Amy Wertman, Melissa Wilcox, Jennifer Yamin

LOUDONVILLE:
Bachelor of Arts: Heather West
Master of Science in Education: Cynthia Pawson

RAVENA:
Bachelor of Science: Jessica Parker
Master of Science in Education: Meghan Hitlin, Laura Pietropaoli, Melissa Tallman

SELKIRK:
Bachelor of Science: Jennifer Hollner, Joseph Mastriano, Jr., Debra Percival
Certificate of Advanced Study: Darcy Micelli
Master of Science in Education: Sarah Kroha, Jacqueline Martin

SLINGERLANDS:
Bachelor of Science: Carrie Guay
Certificate of Advanced Study: Gary Lagace
Master of Science: Melissa Domenech, Renee Stone
Master of Science in Education: Andrew Burton, Beth Levine, Sara Schneider, Janice Treubig

VOORHEESVILLE:
Bachelor of Science: Carlie Condon
Certificate of Advanced Study: Valerie Lovelace
Master of Science: Karen Klevanosky
Master of Science in Education: Valerie Lovelace, Annette Tague

WATERVLIET:
Bachelor of Arts: Tanya Seguin
Bachelor of Science: Jacquelyn Chiera, Heather Dolan, Matthew Faddegon
Certificate of Advanced Study: Kelley Ekstrom, John Sittig
Master of Science in Education: Kelley Ekstrom, Jodi Frazier, Renee Lawlor, Samantha McCabe

WESTERLO:
Master of Science in Education: Vikki Hawkins


BROOME COUNTY
WINDSOR:
Master of Science in Education: Shannon Green


CLINTON COUNTY
PLATTSBURGH:
Master of Arts: Karen Smith


COLUMBIA COUNTY
CHATHAM:
Certificate of Advanced Study: Roberta Rose
Master of Science in Education: Janet Johanson

COLUMBIAVILLE:
Master of Science in Education: Rhonda Halleran

CRARYVILLE:
Bachelor of Science: Amie Malin

EAST CHATHAM:
Master of Science in Education: April Bergman, Jennifer Costello

GERMANTOWN:
Master of Science in Education: Tisha Benjamin, Robyn Smith

GHENT:
Master of Science in Education: June Nelson, Holly Toteno

HILLSDALE:
Master of Science in Education: Dean Atwood, Joan Gellert

HUDSON:
Bachelor of Science: Ruth Davi, Michael Yusko
Master of Science in Education: Antonio Abitabile, Donna Bonnerwith, Benjamin Thomas

KINDERHOOK:
Bachelor of Arts: Linda Pulver

NEW LEBANON:
Master of Science in Education: Joanne Oligny

OLD CHATHAM:
Bachelor of Science: Jeffrey Haynor
Master of Science in Education: Eric Bremenkamp, Janet Harris

VALATIE:
Combined Bachelor of Science/Master of Science: Adam Crotty


DELAWARE COUNTY
DELHI:
Master of Science in Education: Linda Raber

EAST MEREDITH:
Master of Science in Education: Heidi Feltman

ROXBURY:
Certificate of Advanced Study: Deborah Fox

STAMFORD:
Bachelor of Arts: Jennifer Hitt


DUTCHESS COUNTY
DOVER PLAINS:
Bachelor of Science: Courtney McPhilomy

HOLMES:
Bachelor of Science: Kimberly Buckner

MILLERTON:
Master of Science in Education: Nancy Hutchinson

POUGHKEEPSIE:
Bachelor of Arts: Peter Stephen
Bachelor of Science: Julie Tesoro
Master of Science: Heather Sarles
Master of Science in Education: Jenny Rosario

RED HOOK:
Master of Science in Education: Victoria Lueck, Kristen Mead Griffin

STORMVILLE:
Master of Science in Education: Kelly Collins

TIVOLI:
Master of Science in Education: Nicole Torchia

WAPPINGERS FALLS:
Bachelor of Science: Jennifer Hexel


ESSEX COUNTY
MORIAH:
Master of Science in Education: Thomessina Clarke


FRANKLIN COUNTY
CHATEAUGAY:
Bachelor of Arts: Britney O'Connor


FULTON COUNTY
BROADALBIN:
Master of Science in Education: Sarah Luft, Jennifer Satas

FORT JOHNSON:
Bachelor of Science: Katharine Amberger
Master of Science in Education: Michele Smith

GLOVERSVILLE:
Bachelor of Science: Jeffrey Kincheloe, Kandra Krajcir
Master of Business Administration: Paul DiNitto
Master of Science: Jessica Fliegel
Master of Science in Education: Nancy Brown, Jennifer Ruberti, Amy Winnie

JOHNSTOWN:
Master of Science in Education: Kristin Kinowski, Melanie Pombrio

MAYFIELD:
Master of Science in Education: Sherry Boynton

SAINT JOHNSVILLE:
Bachelor of Arts: Courtney Maher
Master of Arts: Ruth Drews


GREENE COUNTY
ATHENS:
Master of Science in Education: Cynthia Czarnecki, Anthony Scott

CAIRO:
Master of Science in Education: Sara Rowe

CATSKILL:
Bachelor of Science: Michael Mello
Master of Science in Education: Andrea Arnold, Katania Hall, Patrice Jenkins

COXSACKIE:
Bachelor of Arts: Chris Amado

GREENVILLE:
Master of Science in Education: Alicia Malanga

LEEDS:
Bachelor of Arts: Joanna Schmidt
Bachelor of Science: Melanie Robertson


SURPRISE:
Bachelor of Science: Beth Blenis


HAMILTON COUNTY
CAROGA LAKE:
Master of Science in Education: Shawn Cleland


HERKIMER COUNTY
FRANKFORT:
Master of Science in Education: Michael Giambrone, Heather Scialdo

HERKIMER:
Bachelor of Science: Leah Miller

LITTLE FALLS:
Master of Science in Education: Gretchen Yallowitz

POLAND:
Master of Science in Education: Robin Case


LEWIS COUNTY
LOWVILLE:
Bachelor of Science: Heather Bush


MONROE COUNTY
EAST ROCHESTER:
Master of Science in Education: Robert Terry

ROCHESTER:
Bachelor of Science: Michele Gligora, Carla Sidore


MONTGOMERY COUNTY
AMSTERDAM:
Bachelor of Arts: Carol Henderson
Bachelor of Science: Ashley Kindar, Michelle Kudzin, Victoria Wall
Certificate of Advanced Study: Theresa Hudda
Master of Science: Holly Hisert
Master of Science in Education: Antonietta DeLuca, Lauren Dybas, Traci Grant, Robert Hayes, Sally Shull

FONDA:
Bachelor of Science: Christine Wolff
Master of Science in Education: Rachel Hicks

FORT PLAIN:
Master of Science in Education: Carolyn Briggs, Tracy Cranker

FULTONVILLE:
Bachelor of Science: Lisa Vettovalli
Master of Business Administration: Lisa Vettovalli

PALATINE BRIDGE:
Master of Science in Education: Amy Kirk


NASSAU COUNTY
BALDWIN:
Certificate of Advanced Study: Deirdre Broderick (Wallis), Angela Gettens

CEDARHURST:
Certificate of Advanced Study: Steven Brown, Robin Green

ELMONT:
Certificate of Advanced Study: Priscilla Thevenot

FLORAL PARK:
Certificate of Advanced Study: Maria Carrigan

FRANKLIN SQUARE:
Certificate of Advanced Study: Jean Hourihane, Christine Moffett

FREEPORT:
Certificate of Advanced Study: Margaret Baker, Iris Ortiz-Leake, Ella White

HEMPSTEAD:
Certificate of Advanced Study: Funlayo Davis, Pierre Raymond, Sandra Young

JERICHO:
Certificate of Advanced Study: Randi Portnoy
Master of Science in Education: Randi Portnoy

LONG BEACH:
Certificate of Advanced Study: Karen Bloom, Diane Revinskas, Karen Scott

MASSAPEQUA:
Certificate of Advanced Study: Lawrence Schwade

NEW HYDE PARK:
Certificate of Advanced Study: Susan Feeley

OCEANSIDE:
Certificate of Advanced Study: Dennis Schatt, Deborah Smith

VALLEY STREAM:
Certificate of Advanced Study: Kenneth Glover, Tuan Nguyen

WEST HEMPSTEAD:
Certificate of Advanced Study: Suzan Arce, Donald Hinson, Chavivya Hirsch

WESTBURY:
Certificate of Advanced Study: Anthony DeRiso


NEW YORK CITY
BRONX COUNTY
BRONX:
Certificate of Advanced Study: Juanita Austin, Gladys Bharath, Barbara Hartnett, Christopher Hibbert, Lisa Rocchio, Kimberly Smith-Earley

KINGS COUNTY
BROOKLYN:
Certificate of Advanced Study: Jean Armstrong, Jacqueline Benn, Jo Ann Benoit, Ernest Bonner, Janice Carter, Honora Dash, Mattie Davis, Jaime Epstein, Elaine Ferguson, Julia Findlay, Mark Goldberg, Robert Guidice, Trina Jennings, Sonia Jonas, Deborah Jones, Robin Kirby, Joan Lawrence, Beth Levenstein, Xiomara Lorenzo, Dale Mays, Valerie McLeod, Janatha Miller, Valerie Moore, Karma Pair, Paula Paris, Judith Samuels, Sharon Sanders, Martin Schwimmer, Tonya Springer, Madeline Stellato, Virginia Sullivan, Sal Sutera, Peter Sweeney, Yolanda Texidor, Sheila Toney, Yvette Wilds, Chandramah Yarally
Master of Science in Education: Immacolata Coluccio, Kwame Morton

NEW YORK COUNTY
NEW YORK:
Bachelor of Science: Fabricio Lanes
Certificate of Advanced Study: Riva Berkowitz, Ardella McClarty

QUEENS COUNTY
ASTORIA:
Certificate of Advanced Study: Beatriz Gonzalez

BAYSIDE:
Certificate of Advanced Study: Christopher Conway, Eulynis Matthias-Fridie

BAYSWATER:
Certificate of Advanced Study: Thaddeus Flood

BELLE HARBOR:
Certificate of Advanced Study: Kathleen Fraser, Maureen Hughes

BELLROSE:
Certificate of Advanced Study: Daniel Salgado

CORONA:
Certificate of Advanced Study: Abigail Michel

EAST ELMHURST:
Certificate of Advanced Study: Cheryl Wilson

FLORAL PARK:
Master of Science in Education: Pamela Sabel

FLUSHING:
Certificate of Advanced Study: Beshir Abdellatif, Sandra Mojica, Ada Vaca
Master of Science in Education: Monica Leon

FOREST HILLS:
Master of Science in Education: Keri O'Brien

JAMAICA:
Certificate of Advanced Study: Veta Griffith, Susan Hughes, Sharon Odwin

LONG ISLAND CITY:
Certificate of Advanced Study: Miriam Digneo

QUEENS VILLAGE:
Certificate of Advanced Study: Gwenneth Clarke

REGO PARK:
Certificate of Advanced Study: Eric Mones

ROSEDALE:
Certificate of Advanced Study: Mildred Grant, Cynthia Johnson

WOODHAVEN:
Certificate of Advanced Study: Sheila Gorski

RICHMOND COUNTY
STATEN ISLAND:
Certificate of Advanced Study: Barbara Bartholomew, Michael Cosmai, Jonni Goodine, Michael Gourdine, Paul Helfman, Lori Ann O'Connor, Eileen St John, Roslyn Stozki, Lillian Torres


ONEIDA COUNTY
BARNEVELD:
Master of Science in Education: Mary Ellen Durr

BOONVILLE:
Master of Science: Jamie Palczynski

CHADWICKS:
Master of Science in Education: Kelli Kiss

CLINTON:
Master of Science in Education: Richard Maline

HOLLAND PATENT:
Master of Science in Education: Donna Kane

NEW HARTFORD:
Master of Science in Education: Sue Humphreys

REMSEN:
Bachelor of Fine Arts: Colin Boyd

ROME:
Master of Science in Education: Erin Mumford

UTICA:
Bachelor of Science: Nicole Shea
Master of Science: Nicole Tomaselli
Master of Science in Education: Tracy Burns, Alyssa Cook, Nicole Torchia

WHITESBORO:
Bachelor of Science: Abigail Cirasuolo
Master of Arts: Jennifer Favale
Master of Science in Education: Jennifer Collea, Tammy Hill-Thrasher, Nicole Lisandrelli, Keith Muller


ONONDAGA COUNTY
BALDWINSVILLE:
Master of Science in Education: Diana Warner

MARIETTA:
Bachelor of Arts: Katherine Oaks


ORANGE COUNTY
CORNWALL ON HUDSON:
Bachelor of Science: Thomas DiMaggio


OSWEGO COUNTY
OSWEGO:
Bachelor of Fine Arts: Laura Breen


OTSEGO COUNTY
BURLINGTON FLATS:
Master of Science in Education: Amy McEnroe

CHERRY VALLEY:
Master of Science in Education: Christine Reynolds, Andrea Wissick

HARTWICK:
Master of Science in Education: Melinda Murdock

LAURENS:
Master of Science in Education: Beverly Murch

MARYLAND:
Master of Science in Education: Margaret Lilja

MOUNT VISION:
Master of Science in Education: Monica Sheremeta

ONEONTA:
Bachelor of Science: Laura Erbe

OTEGO:
Certificate of Advanced Study: Karl Brown
Master of Science in Education: Karl Brown

RICHFIELD SPRINGS:
Master of Science in Education: Amy Dyn, Samantha Seamon

SPRINGFIELD CENTER:
Bachelor of Science: Marie Eckler

WEST ONEONTA:
Master of Science in Education: Robert Lishansky


PUTNAM COUNTY
MAHOPAC:
Master of Science: Kelly Cieslinski
Master of Science in Education: Joseph Duffy


RENSSELAER COUNTY
AVERILL PARK:
Bachelor of Arts: Mark McLoughlin
Bachelor of Science: Amanda Radley
Certificate of Advanced Study: Thomas McGreevy
Master of Business Administration: Amanda Radley

CASTLETON ON HUDSON:
Master of Science in Education: S. Janet Escoto-La Voie, Kathy Malloy

EAST GREENBUSH:
Bachelor of Arts: Abigail Ramsay
Master of Business Administration: Tara VanValkenburgh
Master of Science in Education: Michelle Cornman, Julie DiBello, Sarah Gierthy, Stefanie Graham, David Mann, Jennine Mann, Brian Sheldon

EAST NASSAU:
Bachelor of Arts: Elizabeth Meppen

JOHNSONVILLE:
Master of Science in Education: Terri Ryan

NASSAU:
Bachelor of Science: Kari Casey, Shannon Younkin

NIVERVILLE:
Bachelor of Arts: Kelly Stammel

PETERSBURG:
Master of Science in Education: Andrea Sobecki

RENSSELAER:
Bachelor of Science: Alicia Maddalla Master of Science in Education: Melanie Gilmore, Tammy Kirwin, Johanna Vanderhoeven

SCHODACK LANDING:
Master of Science in Education: Jessica Kornhaber

TROY:
Bachelor of Arts: Kristen McLaughlin, Cheryl Powers, Matthew Reid
Bachelor of Science: Robert Case, Nicole Corey, Sabrina Fogarty, Heather Hill, Shannon Kienzle, Christopher LaBarge, Alexis Marx, Tony Renga
Certificate of Advanced Study: Norman Boyer-Visser, Joann Tillman
Master of Arts: Erika Kirtoglou
Master of Business Administration: Lyn Kemnitzer, Mehmet Poyraz, Burak Toydemir
Master of Science in Education: Kathleen Cronin, Jillian Kramm, Tracy Lewis,
James Naylor, Tina O'Brien, Hugh Sarno, John Schauman, Amy Schmiedeshoff, Katherine Stinson, Jennifer Stone, Joann Tillman, Sara Waters

VALLEY FALLS:
Bachelor of Science: Joshua Woodworth

WEST SAND LAKE:
Certificate of Advanced Study: Steven Ford
Master of Science in Education: Lauren O'Brien, Diane Truax

WYNANTSKILL:
Bachelor of Arts: Kristin Agan
Bachelor of Science: Elizabeth Leahy
Master of Science in Education: Samantha DeLair, Heather Riston


ROCKLAND COUNTY
CHESTNUT RIDGE:
Certificate of Advanced Study: Bruce Davis

NANUET:
Master of Business Administration: Danielle Kollarus

STONY POINT:
Bachelor of Science: Bridget Murphy


SARATOGA COUNTY
BALLSTON LAKE:
Bachelor of Science: Amy Castledine, Kathleen Palmieri
Certificate of Advanced Study: Sharon Dagostino
Master of Business Administration: Siddharth Sangal
Master of Science in Education: Susan Brennan, Carolyn Daniels, Rebecca Grosso, Victoria Heflin, JoAnn Rayball, Rachel Salisbury

BALLSTON SPA:
Bachelor of Arts: Michelle Williams
Bachelor of Science: Alicia Stephens, Laura Waldinger, Susan Zaglin,
Certificate of Advanced Study: Kenneth Getsch, Jennifer Russo
Master of Science: Alicia Stephens
Master of Science in Education: Gregg Barthelmas, Elaine Galbraith, Jessica Hageman, Margaret Hull, Katie Lambert, Cathy Wasserman, David Zadoorian

BURNT HILLS:
Bachelor of Science: Kerri DiCaprio

CHARLTON:
Master of Science in Education: Cindy Markham

CLIFTON PARK:
Bachelor of Arts: Charles Dunham
Bachelor of Science: Daniel Dobbins, Edward Horn, Jr., Jill Romano, Mary Wiggins
Certificate of Advanced Study: Jayanti Sekhar
Master of Arts: Kelly McCready
Master of Business Administration: John Snyder
Master of Science in Education: Judith Beyer, Joe Comito, Kristen Greeley, Eileen LaCourse, Maureen Leonard, Kirsten Levesque, Tanya Mallette, Cynthia Matias, Kathleen Sacks, Holly Shreve, Jennifer Smith, Annemarie Strife, Diane Tomassi, Alison Vinson

CORINTH:
Bachelor of Arts: Nicole Clothier
Master of Arts: Mary Lou Walsh

GALWAY:
Master of Science in Education: Michelle Wnuk

GANSEVOORT:
Bachelor of Science: Joelle Hartshorne
Certificate of Advanced Study: Michael Ruhm
Master of Business Administration: Michael Ruhm
Master of Science in Education: Tracy Abbott

GREENFIELD CENTER:
Master of Science in Education: Hilary Bishop

HADLEY:
Master of Science in Education: Susan Gleeman, Tresa Scotch

MECHANICVILLE:
Bachelor of Science: Jillian Maciariello
Master of Science in Education: Jennifer Czajkowski, David Duesler, Keith Krasuski

MIDDLE GROVE:
Certificate of Advanced Study: Kathleen Kieffer
Master of Science in Education: Allison Wilshere

REXFORD:
Bachelor of Science: Patricia Brodsky
Master of Business Administration: Christopher Rose

SARATOGA SPRINGS:
Bachelor of Arts: Amalia DiMatteo
Bachelor of Science: Rebecca Benson
Master of Business Administration: Christopher Cook, Karen Kelleher
Master of Science: Steven Callan, Jason Morency
Master of Science in Education: Starrla Benton, Heidi Burnell, Jamie Burnett, Amy Carlton, Annemarie Connolly-Dumar, Sherry D'Angelo, Roy Dumar, Kelly Fisher, Ingrid Giso, Danielle Strom

SCHUYLERVILLE:
Bachelor of Science: Scott Turner

SOUTH GLENS FALLS:
Bachelor of Science: Kathleen Cronin
Master of Science in Education: Adam Bogdan

STILLWATER:
Bachelor of Arts: Shawn Sheehan
Bachelor of Science: Melissa DeMidio

WATERFORD:
Bachelor of Science: Nicholas Davey, Christine Hernberg
Master of Business Administration: Robert Zordan
Master of Science in Education: Lila Casuras, Melissa Gilbert, Margaret Quay


SCHENECTADY COUNTY
ALPLAUS:
Master of Science in Education: Darlene Lyman

DELANSON:
Bachelor of Arts: Amy Frank
Bachelor of Science: Krystal Dergosits, Linda Klementowski
Master of Science in Education: Karen Westerman

DUANESBURG:
Bachelor of Science: Jessie DeLuke, Shannon Dobiel
Master of Science in Education: Carrie Townsend

NISKAYUNA:
Master of Science: Laura Gerhard, Jian Li Xiao
Master of Science in Education: Koren Newman

ROTTERDAM JUNCTION:
Master of Science in Education: David Mattice

SCHENECTADY:
Bachelor of Arts: Bonita Albright, Colleen Coulter, Joshua Fretto, Stacie Leininger, Matthew Larkins, Pamela McKean
Bachelor of Fine Arts: Matthew Bertolino, Sarah Maguire
Bachelor of Science: Monica Benn, Amy Butterfield, Gabriel Christensen, Sean Connor, Cathy Cromer, Scott Griffin, Jennifer Haight, Wendy Hann, Jaime Kean, Mary Kirsten, Travis Lamp, William Male, Renee McAuliffe, Stacey Paolino, Michael Saglimbeni
Certificate of Advanced Study: Michael Bush, David Ford, Lorinda Kokosa, Marisa Sgueglia
Master of Arts: Anthony Podlaski
Master of Business Administration: Mark Vosburgh
Master of Science: Jessica Mclaughlin
Master of Science in Education: Sean Albert, Jeffrey Brown, David Campano, Brenda Coelho, Allison DePaul, Marjorie Edgar, Robin Falco, Theresa George, Sara Henze, Jessica June, Sergey Kats, Lorinda Kokosa, Michael Libertucci, Brett Maksymik, John Moskov, Kristen Nuzback, Jamie Pink, Leslie Reed, Jacqueline Rich, Erica Sauter, Marisa Sgueglia, Elizabeth Shatynski, Deborah Spass, Tammy Thayer, Bridget Weise

SCOTIA:
Bachelor of Arts: Thomas Johnson
Bachelor of Science: Marion Bried, Joan Koiner, Gina Meyers, Marsha Smolinsky
Master of Science in Education: Amanda Apperson, Melissa Cartier, Mariann Radom, Carrie Sankowski


SCHOHARIE COUNTY
COBLESKILL:
Master of Science in Education: Jacqueline Reno, Lisa Scorzelli

SCHOHARIE:
Master of Science in Education: Rebecca Stevens

SUFFOLK COUNTY
CENTEREACH:
Certificate of Advanced Study: Naomi Landau
Master of Science in Education: Naomi Landau

FARMINGDALE:
Bachelor of Science: Erica Miller

HOLBROOK:
Bachelor of Science: Jenna Raygada

SAYVILLE:
Certificate of Advanced Study: Danielle Neira

YAPHANK:
Master of Science in Education: Theresa Puleo


ULSTER COUNTY
BIG INDIAN:
Bachelor of Arts: Joshua Millman

KERHONKSON:
Bachelor of Fine Arts: William Crain

KINGSTON:
Bachelor of Arts: Christie Mitchell
Master of Science in Education: Erica Church-Nissen, Jennifer Nilsen

SAUGERTIES:
Bachelor of Arts: Kathleen Higgins

SHANDAKEN:
Bachelor of Science: James Passantino


WARREN COUNTY
GLENS FALLS:
Bachelor of Arts: Frederick Curtis
Bachelor of Science: Suzanne Akins, Rosemary Macaulay, Lisa Tobin
Master of Business Administration: Steven Philion, Ari Virtanen
Master of Science in Education: Nicole Bain, Stacy Greene, Melissa Minnick

LAKE GEORGE:
Bachelor of Science: Kathy Canavan, Heidi Soldwedel,

NORTH CREEK:
Certificate of Advanced Study: Nadeen Allard

QUEENSBURY:
Bachelor of Arts: Andrew Terry
Bachelor of Science: Mandy Manney, Andrea Nadig, Leigh Strazza
Certificate of Advanced Study: David Anderson
Master of Business Administration: Andrew Delsignore, Jennifer Zack
Master of Science in Education: Natalie O'Brien, Kathleen Pfeiffer

WARRENSBURG:
Master of Science: Brianne Hazelton


WASHINGTON COUNTY
ARGYLE:
Master of Science in Education: Jennifer Bailey, Travis Dessaint

HARTFORD:
Master of Science in Education: Hillary Townsend

HUDSON FALLS:
Bachelor of Fine Arts: Sheryl Iledan
Bachelor of Science: Stephanie Akins, Deanna Buckley, Laurie Fish
Master of Science in Education: Amanda Cheney, Jennifer Donnelly

SHUSHAN:
Master of Science in Education: James Barton

WHITEHALL:
Bachelor of Science: Dawn Vandenburgh


WAYNE COUNTY
MACEDON:
Bachelor of Science: Sarah Girvin


WESTCHESTER COUNTY
BRONXVILLE:
Certificate of Advanced Study: Marion Brown

MAMARONECK:
Bachelor of Science: Gina LaSorsa

MOUNT VERNON:
Certificate of Advanced Study: Marilyn Anderson, Sharon Vann, Sophia Williamson

NEW ROCHELLE:
Certificate of Advanced Study: Rita Danis, Dimitra Dreyer

SCARSDALE:
Master of Science in Education: Howard Krieger

YONKERS:
Certificate of Advanced Study: Michael Consolazio, David Villalobos


OUT OF STATE

COLORADO
COLORADO SPRINGS:
Bachelor of Science: Ryan Balsick


CONNECTICUT
BRANFORD:
Master of Science in Education: Jamie Fuller

BRIDGEPORT:
Bachelor of Science: Jimmy Chaves

MERIDEN:
Bachelor of Science: Candace Buck

MONROE:
Bachelor of Science: Christopher Hough

NEWINGTON:
Master of Science in Education: Meghan Durkin


GEORGIA
ATLANTA:
Master of Arts: Thomas Gonyeau


IOWA
DUBUQUE:
Bachelor of Arts: Emily Gassmann


MARYLAND
GAITHERSBURG:
Master of Science in Education: Cynthia Brockway

HAVRE DE GRACE:
Master of Science in Education: Dawn-Marie Winters


MASSACHUSETTS
DALTON:
Bachelor of Arts: Elizabeth Coviello

NORTH ADAMS:
Master of Science in Education: Kimberly Wood

SOUTH BOSTON:
Master of Science in Education: Tracey Blaney


MISSOURI
ST. LOUIS:
Master of Science in Education: Carin Gado


NEW JERSEY
FREEHOLD:
Certificate of Advanced Study: Maria Timo

HASBROUCK HEIGHTS:
Master of Science in Education: Marion Senzon

HIGH BRIDGE:
Certificate of Advanced Study: Brian Sharkey

MIDDLETOWN:
Certificate of Advanced Study: Joseph Annibale

NORTH BERGEN:
Certificate of Advanced Study: Sarah Maldonado

SPOTSWOOD:
Certificate of Advanced Study: Joseph Miller


NORTH CAROLINA
NEWPORT:
Master of Science: Crystal Turek


PENNSYLVANIA
ATHENS:
Master of Science in Education: Carrie Riley


SOUTH CAROLINA
JAMES ISLAND:
Master of Science in Education: Heidi Stegeland


VERMONT
BENNINGTON:
Certificate of Advanced Study: Charles Gold

DORSET:
Bachelor of Arts: Matthew Zarro


VIRGINIA
ARLINGTON:
Master of Business Administration: Maura Fitzgerald

-30-
03-17


The College of Saint Rose (www.strose.edu) is a private, independent, coeducational, liberal arts college in Albany founded in 1920 by the Sisters of Saint Joseph of Carondelet, Albany Province. The College offers 60 undergraduate and 43 graduate programs at its Albany campus and conducts courses in Brooklyn, Bronxville, Oceanside, Glens Falls and Herkimer. Currently, Saint Rose serves more than 5,000 students.

The Saint Rose Experts Directory is available online at www.strose.edu/experts.